Another edition of International Youth Competition Memory of E.A. Mravinsky, held from November 4 to November 12, 2018, has come to an end with relevant results. Organisators of this exciting and challenging competition were the Government of St. Petersburg represented by the Committee for Culture of St. Petersburg, Administration of Moskovsky District and the School of Art for Children named after E.A. Mravinsky.
The competition was held in two categories: woodwind instruments and brass wind instruments which were played in a 3-round programme, including compositions of various styles – from Baroque to modern music. 144 young musicians from different cities of Russia, Belarus, Kazakhstan, Ukraine, Estonia, Latvia, Lithuania, People’s Republic of China, Spain took part in the XI Competition Memory of E.A. Mravinsky
The level of the young musicians was extremely high; there was a competitive struggle for entering each subsequent round for all specialties throughout the whole contest.
The main goal of the contest organisers was to discover talented young musicians and to promote their further advancement to the music stratosphere, challenging them to confront each other on an international stage.
The Jury members of the XI International Competition Memory of E.A. Mravinsky for the woodwind Instruments category were:
For the brass wind instruments category the jury members were:
Results Woodwind Instruments category
Group A (up to 16 years old)
1st prize, laureate | Ning Yuening | Oboe |
2nd prize, laureate | Wang Yichuan | Oboe |
3rd prize, laureate | Jiang Hongyi | Clarinet |
4th prize, award winner | Zhang Qiyue | Oboe |
5th prize, award winner | Maria Krasilnikova | Flute |
Group B (17–21 years old)
1st prize, laureate | Luz Amable Sedeno-Garcia | Clarinet |
2nd prize, laureate | Yulia Gorbatkova | Bassoon |
3rd prize, laureate | Anna Shabronova | Bassoon |
3rd prize, laureate | Anna Zhikulina | Flute |
4th prize, award winner | Cheng Jingren | Oboe |
Results Brass Wind Instruments category
Group A (up to 16 years old)
1st prize, laureate | Gao Jingya | French horn |
2nd prize, laureate | Jin Zhicheng | French horn |
3rd prize, laureate | Timofey Kryuchkov | Trumpet |
4th prize, award winner | Matvey Plekhanov | Trumpet |
5th prize, award winner | Roman Tcherezov | Trumpet |
Group B (17–21 years old)
1st prize, laureate | Vsevolod Trukhachev | French horn |
2nd prize, laureate | Aleksander Bodosov | Trombone |
3rd prize, laureate | Aleksander Rublev | Trombone |
3rd prize, laureate | Aleksander Ivanchenko | Trumpet |
4th prize, award winner | Laur Keller | Trumpet |
Special Prizes
1st Hope prize | Ren Ziming | French horn |
2nd Hope prize | Roman Aleksandrov | Oboe |
1st Perspective prize | Tang Haoshan | Trumpet |
2nd Perspective prize | Lev Zhuravsky | Clarinet |
1st Best Accompanist prize | Polina Grigorieva |
2nd Best Accompanist prize | Meeli Ots |
3rd Best Accompanist prize | Zhou Xing |
4th Best Accompanist prize | Aleksandra Polyakova |
By decision of the jury, Vsevolod Trukhachev, French horn, Group B (Russia) was awarded with the EMCY prize.
Also this time the International Youth Competition Memory of E.A. Mravinsky has enchanted its spectators (worldwide thanks to the wide mass media coverage) with new young talents in a marvellous frame as St. Petersburg.
© Copyright http://www.mravinsky.ru/eng/?id=68